Росія навіть не помітить, а "Укрзалізниця" втратить сотні мільйонів. Що дасть Україні припинення залізничного сполучення з РФ

На думку експертів, рішення про припинення залізничного сполучення з Росією нашкодить "Укрзалізниці"

6 серпня міністр інфраструктури України Володимир Омелян знову порушив питання про ймовірне припинення пасажирського залізничного сполучення між Україною і Росією.

"Ми підготували низку контрзаходів стосовно того, що відбувається з боку РФ на окупованих територіях і в Азовському морі (із квітня 2018 року Росія зупиняє й оглядає судна, які йдуть в українські порти в Азовському морі."ГОРДОН"). У цей комплекс заходів входить і припинення залізничного сполучення з Росією", – зазначив він.

За словами Омеляна, пропозиції Мінінфраструктури вже передали на розгляд у відповідні відомства. Він додав, що про припинення вантажного залізничного сполучення поки не йдеться.

У грудні 2017 року міністр уже говорив, що питання припинення залізничного сполучення з РФ розглядають. Тоді це було пов’язано із запуском Росією потязі в в обхід України. Поїзди, що прямують із північних і центральних регіонів Росії на південь, раніше проїжджали територією України, а тепер об’їжджають її по новій ділянці залізниці в Ростовській і Воронезькій областях.

Чи буде Кабмін розглядати пропозиції Мінінфраструктури про припинення залізничного сполучення і коли, поки що невідомо. Останнє засідання профільного урядового комітету пройшло вранці 9 серпня. У порядку денному цього питання не було.

Які потяги їздять між Україною і Росією

Зараз між країнами курсує 13 пасажирських потязі в. Вісім із них — українські:

 • №6/5 "Київ – Москва" (причіпні вагони з Чернігова);
 • №20/19 "Харків – Москва" (причіпні вагони з Полтави);
 • №24/23 "Одеса – Москва";
 • №54/144–53/143 "Київ, Харків – Санкт-Петербург" (причіпні вагони з Дніпра);
 • №56/55 "Хмельницький – Москва" (причіпні вагони із Жмеринки);
 • №62/61 "Миколаїв – Москва" (причіпні вагони з Херсона);
 • №74/73 "Львів – Москва" (причіпні вагони з Ковеля);
 • №74/73 "Кривий Ріг – Москва" (причіпні вагони з Дніпра).
Лидером по перевозке пассажиров из Украины в Россию и обратно является поезд Львов–Москва, сообщали в "Укрзалізниці". Фото: ПАТ "Укрзалізниця" / Facebook
Лідером із перевезення пасажирів з України в Росію і назад у першому півріччі 2017 року був потяг "Львів – Москва", повідомили в "Укрзалізниці". Фото: zik.ua


Курсує також п’ять транзитних потязі в:

 • №47/48 "Кишинів – Москва" ("Железная дорога Молдовы");
 • №61/62 "Кишинів – Санкт-Петербург" ("Железная дорога Молдовы");
 • №341/342 "Кишинів – Москва" ("Железная дорога Молдовы");
 • №65/66 "Москва – Кишинів" ("Российские железные дороги");
 • №370/369 "Баку – Харків, Київ" ("Азербайджанские железные дороги", їздить восени і взимку).

За даними "Укрзалізниці", кількість пасажирів, яких компанія перевозить у РФ і назад, протягом останніх шести років знижувалася. У 2012 році таких пасажирів було 11,1 млн, у 2013-му – 10,7 млн, у 2014-му – 4,3 млн, у 2015-му – 2,4 млн, у 2016-му – 2 млн, у 2017-му – 1,8 млн. Загальний пасажиропотік "Укрзалізниці" у 2017 році становив 206,636 млн осіб, а у 2016-му – 438,2 млн. Частка людей, які подорожують у Росію і назад, становила 0,88% і 0,46% відповідно.

Тенденція до зменшення пасажиропотоку між Україною і РФ в кількісному вираженні помітна і цього року.


Джерело: Gordonua.com
Джерело: Gordonua.com


Загалом же, за даними Держстату, у 2017 році в РФ виїжджало 4,376 млн громадян України. Це менше, ніж у 2013 році (6,1 млн), але більше, ніж у 2016-му (3,9 млн).

Скільки коштують квитки

Місця в плацкартних вагонах потягів УЗ, що курсують у РФ і назад, коштують 1,8–2,6 тис. грн, залежно від відстані та низки інших факторів. Наприклад, доїхати з Києва чи Харкова до Москви можна за 1,8–1,9 тис. грн, а в Санкт-Петербург – за 2,3 тис.₴

Подорож маршруткою або автобусом обійдеться дешевше. Із Києва до Москви таким транспортом можна доїхати за 600–900 грн, а автомобілем із сервісу пошуку попутників BlaBlaCar – за 500–1000₴

Що втратить Україна в разі припинення пасажирського залізничного сполучення з РФ

Таке рішення точно зашкодить "Укрзалізниці", адже якщо загалом пасажирські перевезення є для держкомпаніїї досить збитковими (в.о. глави компанії Євген Кравцов говорив в інтерв’ю "Деловой столице", що у 2017 році збитки становили приблизно 10 млрд грн), то російський напрямок є прибутковим.

Згідно з даними "Укрзалізниці", які компанія надала у відповідь на запит LB.ua у 2017 році, потяги "Київ – Москва" й "Одеса – Москва" були найприбутковішими для компанії і принесли їй 154 млн грн і 98 млн грн відповідно. До топ-п’ять потрапив також потяг "Київ – Санкт-Петербург" (20 млн прибутку). Сумарно вони принесли компанії 272 млн₴

На думку директора програми "Інфраструктура майбутнього" Українського інституту майбутнього, колишнього першого заступника міністра інфраструктури України Володимира Шульмейстера, такі втрати на тлі 10-мільярдних збитків компанії з пасажирських перевезень можна назвати невеликими.


Фото: ProAgro Information Company / Facebook
Шульмейстер: Економічне становище "Укрзалізниці" це тільки погіршить. Фото: ProAgro Information Company / Facebook


"Проте економічне становище "Укрзалізниці" це тільки погіршить, тому це рішення вкотре демонструє, що політики не думають про економіку, а думають тільки про свої якісь ситуативні політичні дивіденди сумнівної якості", – сказав експерт у коментарі інтернет-виданню "ГОРДОН".

Він також зазначив, що в разі припинення залізничного сполучення з Росією люди пересядуть на автобуси й автомобілі, які є менш безпечними, ніж потяги.

"Відповідно, це рішення серед іншого погіршить ситуацію з аварійністю, погіршить ситуацію із втратами життів українських людей в аваріях і погіршить ситуацію на контрольно-пропускних пунктах на кордоні", – додав Шульмейстер.

Письменник Андрій Кокотюха у блозі на сайті каналу "112 Україна" висловив думку, що важливіше заборонити вантажні перевезення.

"Торгівля з Росією на вищих рівнях не заборонена досі. Більше того – її веде не лише приватний бізнес, ганяючи через кордон потяги з вантажем. Держава Україна дотепер закуповує щось у Росії і щось їй постачає, наповнюючи бюджет", – зазначив він.

Екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава дотримується протилежної думки. У коментарі "ГОРДОН" він заявив, що припинення вантажного залізничного сполучення принесе "Укрзалізниці" мільярдні збитки.

Хто залишиться у виграші

Експерти зазначають, що від припинення залізничного сполучення з Росією виграють авіакомпанії та автобусні перевізники.

"Якщо проаналізувати аналогічне рішення, яке ухвалили раніше, про заборону прямого авіаційного сполучення між Україною і Росією, то виграли від цього переважно оператори третіх країн, насамперед Білорусі, оскільки вони запустили цілу низку рейсів у Москву через Мінськ і в такий спосіб просто взяли на себе пасажиропотік між Україною і Росією", – сказав у коментарі "ГОРДОН" директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Він також наголосив, що у випадку з автобусними перевізниками оцінити вплив на них рішення про припинення залізничного сполучення з Росією буде дуже складно, оскільки вони не публікують своєї звітності, на відміну від державної "Укрзалізниці".

За словами Кави, якщо ж Україна обмежить автобусне сполучення з РФ, це призведе до активізації сегмента нелегальних перевезень.

Він зазначив, що від припинення залізничного сполучення виграє також "Железная дорога Молдовы". На думку Кави, її потяги продовжать їздити в Росію через територію України, оскільки Київ навряд чи захоче сваритися з Кишиневом.

"Це спровокує конфлікт із Молдовою, а я думаю, що в нинішній ситуації, коли у нас Молдова і Словаччина – це дві сусідні країни, із якими у нас не зіпсовані відносини, то, напевно, зараз сваритися з Молдовою через це не зовсім доречно буде", – наголосив він у коментарі виданню "ГОРДОН".

Шульмейстер же зазначив, що виграють від припинення залізничного сполучення з Росією й українські політичні сили, налаштовані проти Росії.

"Найімовірніше, вони будуть це піарити як своє досягнення", – заявив експерт.

Що від цього одержить Україна

На думку Шульмейстера, позитив від цього рішення, якщо його ухвалять, полягає в тому, що потяги, які зараз курсують у Росію, можна буде використати на внутрішніх маршрутах.

"Було оголошено минулого місяця, що Україна планує відійти від плацкартних вагонів. Відповідно, частину купейних вагонів, які ходять у Росію, можна використовувати всередині України", – зазначив він.

Що буде з трудовими мігрантами

Експерти одностайні, що на кількість українських трудових мігрантів, які заробляють у Росії, припинення залізничного сполучення із цією країною навряд чи вплине.

"Є певна група заробітчан, яка сфокусована на Європі, є ті, хто сфокусований на Росії. Це абсолютно різні сегменти, і перетікання між ними мінімальне", – уважає Кава.


По мнению Сергея Вовка, трудовые мигранты переориентируются на другие виды транспорта. Фото: American Chamber of Commerce in Ukraine / Facebook
На думку Сергія Вовка, трудові мігранти переорієнтуються на інші види транспорту. Фото: American Chamber of Commerce in Ukraine / Facebook


Вовк зазначив, що трудові мігранти, які заробляють у Росії, просто пересядуть на інші види транспорту. Такої думки дотримується і Шульмейстер.

"Досвід засвідчує, що ті, хто хоче, наприклад, учити мову, їдуть у Польщу, а ті, хто більше прив’язаний до російської, ледачі, їдуть у Росію", – зазначив він.

Якою буде реакція Росії

На думку Шульмейстера, на РФ рішення Києва про припинення залізничного сполучення особливо не вплине: "Росія давно припинила пасажирські залізничні комунікації з Україною. Це давно вже сталося. Тільки Україна продовжувала відправляти свої поїзди у Росію. Тому, я думаю, Росія навіть не помітить цього".

Вовк зазначив, що в разі ухвалення українською владою такого рішення у РФ залишиться право відреагувати, але наголосив, що від ситуації взаємної ескалації, як правило, мало хто виграє.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/publications/-rosija-navit-ne-pomitit-a-ukrzaliznitsja-vtratit-sotni-miljoniv-shcho-prinese-ukrajini-pripinennja-zaliznichnogo-spoluchennja-z-rf-298608.html”